• Przedszkole Patriotów to wojewódzki projekt edukacyjny organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji przez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu.

1.   Cele projektu:

• przywracanie i podtrzymywanie pamięci o ważnych dla historii naszej Ojczyzny i regionu bohaterach i wydarzeniach
          • upowszechnianie  wiedzy na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem,
          • systematyczna opieka nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami na terenie Województwa Śląskiego, stanowiącymi materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski,
          • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego,
          • pielęgnowanie tradycji patriotycznych poprzez propagowanie wiedzy
            o ważnych wydarzeniach  z historii kraju i regionu,
          • dostrzeganie związków między życiem i działalnością jednostek a historią regionu, kraju,
          • współpraca z lokalną społecznością (m.in. Parafią, OSP, KGW, stowarzyszeniami),
          • rozwijanie kreatywności i umiejętności uczniowskich w zakresie efektywnej współpracy w grupie.

Przy ulicy Ignacego Mościckiego w Sosnowcu znajduje się płyta upamiętniająca śmierć dwudziestu Polaków, rozstrzelanych przez hitlerowców podczas dwóch egzekucji: w dniu 4 września 1939 roku oraz w dniu 8 sierpnia 1940 roku.  Przedszkolacy poznają historię naszego miasta między innymi opiekując się jednym z miejsc pamięci.  Po uprzątnięciu terenu wokół pomnika zapaliliśmy znicz pamięci.