Przedszkole Miejskie Nr 12 w Sosnowcu
Procedura zapewnienia zasad bezpieczeństwa podczas zagrożenia epidemicznego
Załącznik nr 1 do Procedury zapewnienia zasad bezpieczeństwa podczas zagrożenia epidemicznego z dn. 13.05.2020r.
Wyciąg z:
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego
z dnia 4 czerwca 2020 r.
dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
Druga aktualizacja
Organizacja opieki w podmiocie:
B. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkole podstawowej i inne formy wychowania przedszkolnego
- W grupie może przebywać do 16 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci – nie więcej niż o 2.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 3 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna*.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
Organizacja opieki w podmiocie:
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, , przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich,- optymalnie na terenie podmiotu, a gdy nie ma takiej możliwości, wyjście na pobliskie tereny rekreacyjne.
- W przypadku korzystania przez grupę z placu zabaw poza terenem danego podmiotu zaleca się korzystanie z niego przez dzieci z jednej grupy, po uprzednim czyszczeniu z użyciem detergentu lub dezynfekowanie sprzętów/ przedmiotów, do których dzieci będą miały dostęp.
- Sprzęt na placu zabaw lub boisku, należącym do podmiotu, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
Sosnowiec, 08.06.2020r.
Dyrektor Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Sosnowcu, prosi Rodziców, którzy przyprowadzą dzieci od dn. 13-go maja 2020r. o zapoznanie się i stosowanie zasad zawartych w Wyciągu z "Procedury zapewnienia zasad bezpieczeństwa podczas zagrożenia epidemicznego Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Sosnowcu"
Załącznik nr 8 i 9, który należy wypełnić i przynieść w dn. 13-maja.
Zalacznik_nr_8_9(1).pdf
Załączniki są również do pobrania i wypełnienia w przedszkolu.
Wyciąg z Procedury zapewnienia zasad bezpieczeństwa podczas zagrożenia epidemicznego Przedszkola Miejskiego Nr 12 w Sosnowcu
ROZDZIAŁ II
Zasady obowiązujące
§ 1
zasada rekrutowania dzieci do objęcia opieką wychowania przedszkolnego w czasie ograniczenia
- Pierwszeństwo do zorganizowanej opieki w czasie ograniczenia mają dzieci obojga rodziców pracujących lub jednego rodzica pracującego, przede wszystkim związanych zawodowo ze służbą zdrowia, służbami mundurowymi, handlem i zakładami produkcyjnymi, realizującymi zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, spełniających warunki:
- nie wykonują pracy zawodowej zdalnie,
- nie korzystają z urlopu, opieki, zwolnienia lekarskiego,
- nie są objęci kwarantanną,
- w dniu, w którym dziecko będzie przebywało w przedszkolu, będą czynni zawodowo,
2. Rodzice, spełniający warunki opisane w pkt. 1, w uzgodniony sposób informują Dyrektora Przedszkola o tym, że dziecko będzie korzystało z opieki przedszkola oraz godzinach pobytu.
3.Dziecko korzystające z przedszkola musi być bezwzględnie zdrowe. Jeśli dziecko zgłaszało rodzicowi w domu jakiekolwiek dolegliwości powinno bezwzględnie zostać w domu.
- Rodzic, który zdecydował się na korzystanie z opieki przedszkola wyraża automatycznie zgodę na:
- kilkukrotny w ciągu dnia pomiar temperatury,
- odizolowanie dziecka, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
- wezwanie rodzica do natychmiastowego stawienia się w przedszkolu w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
- wezwanie karetki pogotowia i powiadomienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych sugerujących zarażenie wirusem COWID 19
- Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, powinien uczulić dziecko na obowiązujące nowe zasady higieniczne, tj.:
- zakładanie maseczki na czas przejścia do przedszkola (dotyczy dziecka powyżej 4 r. ż.)
- niepodawanie ręki na przywitanie,
- unikanie dotykania oczu, nosa, ust,
- myciu rąk po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
- kasłaniu, kichaniu w tzw. „łokieć”,
- niezabierania do przedszkola zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
- zgłaszaniu nauczycielowi złego samopoczucia (ból głowy, brzucha),
- niewkładania do ust zabawek,
- nowy wygląd zewnętrzny pracowników obsługi (fartuchy ochronne, rękawiczki, przyłbice) związany jest z zasadami bezpieczeństwa i nie powinien dziecka przestraszyć.
§ 2
Zasady bezpiecznego wprowadzania dziecka i odbierania dziecka z przedszkola
1. Ogranicza się pobyt rodziców na placówce w ten sposób, że:
- dziecko doprowadzane jest przez rodzica do drzwi wejściowych, przedszkola, skąd po zmierzeniu temperatury u dziecka przez osobę dyżurującą jest przekazywane do woźnej, która odznacza dziecko w systemie TIK-TAK. Rodzice oczekują na wejście do przedszkola przed przedszkolem z zachowaniem dystansu społecznego, Rodzice zabierają ze sobą maseczkę, w której przyprowadzili dziecko.
- Dziecko pod opieką woźnej przebiera się w szatni, przyprowadzone jest do sali zajęć pod opiekę nauczyciela. Z pomocą nauczyciela myje ręce.
- Dziecko z temperaturą powyżej 37 stopni C nie zostanie w danym dniu przyjęte do przedszkola.
2. Rodziców przyprowadzających i odbierających dziecko, obowiązują następujące zasady:
- do przedszkola dziecko wpuszcza i wypuszcza osoba dyżurująca, Rodzice zobowiązani są do przestrzegania następujących zasad:
- rodzic przychodzi do przedszkola z maseczką na ustach,
- rodzic winien mieć na rękach rękawiczki zabezpieczające ręce,
- zachowuje odstęp 2 metrów pomiędzy drugą osobą
- rodzic sprawnie i szybko przekazuje dziecko, skracając tym samym czas oczekiwania innych dzieci na wejście do przedszkola,
- rodziców oczekujących na zewnątrz, na wejście do przedszkola obowiązuje zasada zachowania bezpiecznej, co najmniej dwumetrowej odległości.
3. Eliminuje się obowiązek mycia zębów i odpoczynek dzieci najmłodszych(leżakowanie).
4. Rodzic zobowiązany jest, pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do przedszkola, do podpisania wymaganych oświadczeń.
5. Zawiesza się organizowanie zajęć dodatkowych wymagających uczestnictwa osób z zewnątrz, np. religia, j. angielski.
6. Wszelkie kontakty rodziców z pracownikami przedszkola odbywają się wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej(p12@sosnowiec.edu.pl) lub telefonicznie 32/266 38 11. Przebywanie na terenie przedszkola należy ograniczyć do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
§ 8
Zasady zapobiegawcze – podejrzenie wystąpienia zakażenia
Dziecko pozostające pod opieką placówki:
Postępowanie w przypadku, gdy u osoby pozostającej pod opieką placówki wystąpią objawy zakażenia koronawirusem– temperatura ciała powyżej 37 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmiany skórne, zmiany w okolicach oczy, problemy trawienne:
- Dziecko podejrzane o zakażenie koronawirusem należy jak najszybciej odizolować od reszty osób pozostających pod opieką placówki.
- Należy niezwłocznie poinformować telefonicznie rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka.
- Należy poinformować o podejrzeniu Stację Santarno – Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej.
- Zawiadomienie Wydziału Edukacji oraz Kuratorium Oświaty
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego
z dnia 4 maja 2020 r
Zasady rekrutowania dzieci do objęcia opieką wychowania przedszkolnego w czasie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych
(wyciąg)
§ 1
- Pierwszeństwo do zorganizowanej opieki w czasie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty mają dzieci obojga rodziców pracujących, przede wszystkim związanych zawodowo ze służbą zdrowia, służbami mundurowymi, handlem i zakładami produkcyjnymi, realizującymi zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, spełniających następujące warunki:
- nie wykonują pracy zawodowej zdalnie,
- nie korzystają z urlopu, opieki, zwolnienia lekarskiego,
- nie są objęci kwarantanną,
- w dniu, w którym dziecko będzie przebywało w przedszkolu, będą czynni zawodowo,
- Rodzice, spełniający warunki opisane w pkt. 1, w uzgodniony sposób informują Dyrektora Przedszkola o tym, że dziecko będzie korzystało z opieki przedszkola oraz o godzinach pobytu. Informacje te należy przekazać wychowawcy.
- Dziecko korzystające z przedszkola musi być zdrowe. Jeśli dziecko zgłaszało rodzicowi w domu jakiekolwiek dolegliwości powinno bezwzględnie zostać w domu.
- Rodzic, który zdecydował się na korzystanie z opieki przedszkola wyraża automatycznie zgodę na:
- kilkukrotny w ciągu dnia pomiar temperatury,
- odizolowanie dziecka, w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów chorobowych u dziecka,
- wezwanie rodzica do natychmiastowego stawienia się w przedszkolu i odebranie dziecka,
- wezwanie karetki pogotowia i powiadomienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w przypadku zaobserwowania u dziecka objawów chorobowych sugerujących zarażenie wirusem COWID 19
- Rodzic przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola, powinien uczulić dziecko na obowiązujące nowe zasady higieniczne, tj.:
- zakładanie maseczki na czas przejścia do przedszkola (dotyczy dziecka powyżej 4 r.ż.); na terenie przedszkola maseczka nie jest obowiązkowa,
- niepodawanie ręki na przywitanie,
- unikanie dotykania oczu, nosa, ust,
- myciu rąk po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
- kasłaniu, kichaniu w tzw. „łokieć”,
- niezabierania do przedszkola zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
- zgłaszaniu nauczycielowi złego samopoczucia (ból głowy, brzucha),
- niewkładania do ust zabawek,
- zachowaniu bezpiecznej odległości w czasie zabawy,
- przebywania w grupie łączonej, niekoniecznie pod opieką swojego wychowawcy,
- o nowym wyglądzie zewnętrznym pracowników obsługi (fartuchy ochronne, rękawiczki, przyłbice) związanym z zasadami bezpieczeństwa, który nie powinien dziecka przestraszyć.
Zasady bezpiecznego wprowadzania dziecka i odbierania dziecka z przedszkola
§ 2
- Ogranicza się pobyt rodziców na placówce w ten sposób, że:
- dziecko podprowadzane jest przez rodzica do drzwi wejściowych, skąd po zmierzeniu temperatury przez osobę dyżurującą, odbiera je wyznaczona osoba;
- dziecko pod opieką wyznaczonej osoby rozbiera się w szatni i przeprowadzane jest do łazienki, gdzie myje ręce, a następnie do właściwej sali zajęć, gdzie opiekę nad nim przejmuje nauczyciel;
- godzinę wejścia dziecka do przedszkola rejestruje w systemie Punktualny Przedszkolak wyznaczona przez dyrektora osoba, godzinę wyjścia samodzielnie rejestruje rodzic.
- Rodziców odbierających dziecko, obowiązują następujące zasady:
- do przedszkola rodzica wpuszcza osoba dyżurująca, której zadaniem jest dopilnowanie przestrzegania następujących zasad:
- rodzic wchodzi do przedszkola z maseczką na twarzy,
- rodzic winien mieć na rękach rękawiczki zabezpieczające lub niezwłocznie po wejściu do przedszkola dezynfekuje ręce; ręce będzie można dezynfekować również na zewnątrz przedszkola, gdzie zostaną zainstalowane dozowniki;
- w szatni nie może przebywać jednocześnie więcej niż pięcioro rodziców,
- rodziców obowiązuje zakaz samodzielnego wchodzenia na teren szatni po odzież wierzchnią dziecka,
- rodzic sprawnie i szybko ubiera dziecko i opuszcza przedszkole, skracając tym samym czas oczekiwania innych rodziców na wejście do przedszkola,
- rodziców oczekujących na zewnątrz, na wejście do przedszkola obowiązuje zasada zachowania bezpiecznej, co najmniej dwumetrowej odległości.
- Obowiązuje zasada, że na w placówce powinien przebywać jeden rodzic z dzieckiem.
Zasady bezpiecznego przebywania dziecka pod opieką przedszkola
§ 3
- Dziecko przebywające pod opieką przedszkola obowiązują następujące zasady:
- wewnątrz budynku dziecko nie musi przebywać w maseczce ochronnej, jednakże taka forma zabezpieczenia może być stosowana, jeśli dziecko i rodzic mają takie życzenie,
- witamy się bez podawania ręki, przytulania się, wchodzenia opiekunowi na kolana,
- unikamy dotykania oczu, nosa, ust,
- myjemy ręce po każdej zabawie, korzystaniu z toalety, przed posiłkiem,
- kasłamy, kichamy w tzw. „łokieć”, lub do chusteczki, którą natychmiast wyrzucamy do kosza, po czym myjemy ręce,
- do przedszkola nie zabieramy zabawek domowych oraz innych zbędnych rzeczy,
- bawimy się zgodnie z poleceniem nauczyciela w wyznaczonych dla każdego dziecka obszarach (przy stolikach, w kącikach zabaw, wyznaczonymi zabawkami),
- zgłaszamy nauczycielowi wszelkie objawy złego samopoczucia (ból głowy, brzucha),
- nie wkładamy do ust zabawek, klocków, lub innych tego typu przedmiotów,
- po skończonej zabawie, zabawkę oddajemy do dezynfekcji,
- podczas korzystania z placu zabaw, dziecko obowiązują zasady:
- bawimy się wyłącznie na wyznaczonym przez nauczyciela terenie,
- ograniczamy kontaktowanie się, z innymi bawiącymi się dziećmi,
- podczas posiłków siadamy do stolików wg poleceń nauczyciela,
- z łazienki korzystamy pojedynczo.
- Zasady opisane w § 2 pkt. 1 wprowadza i egzekwuje nauczyciel, pełniący opiekę nad grupą dzieci.
- Przedszkole podczas sprawowania opieki nad dziećmi zapewnia im posiłki.
- Każda grupa dzieci będzie przebywać w wyznaczonej sali zajęć.
- Grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą.
- Grupa może liczyć maksymalnie 12 dzieci, a w pewnych uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można ją powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci.
- Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jedno dziecko i każdego opiekuna.
- Z sali zajęć usunięte winny być przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować m.in. dywany, zabawki pluszowe.
- Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali w której organizuje zajęcia, co najmniej raz na godzinę jak również ma obowiązek prowadzić zajęcia gimnastyczne i ruchowe przy otwartych oknach.
- Jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinny być one systematycznie dezynfekowane.
- Nie można organizować wyjść poza teren budynku typu: spacery, wycieczki itp.
- Pod nadzorem nauczyciela dzieci mogą korzystać z placu zabaw, jednak tylko z tych przyrządów, które zostały zdezynfekowane /nie wolno korzystać urządzeń, które zostały oddzielone taśmą/.
- W przypadku stwierdzenia dolegliwości zdrowotnych u dziecka nauczyciel stosuje procedurę stanowiącą załącznik do niniejszych zasad.
Sposób organizowania posiłków
§ 5
- W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom korzystającym z posiłków, ustala się następujące zasady ich organizowania:
- posiłki organizowane będą w jednym wyznaczonym przez dyrektora pomieszczeniu,
- dzieci korzystające z posiłku, będą do wyznaczonej sali schodziły się rotacyjnie,
- po każdej grupie dzieci, blaty stolików, oparcia krzeseł będą dezynfekowane,
- zastawa stołowa, z której korzystały dzieci będzie każdorazowo myta w zmywarkach z użyciem detergentów i w temperaturze minimum 600C lub wyparzana,
- Kuchnia wydaje posiłki przez okienko, minimalizując kontakty z innymi pracownikami obsługi,
- Za podawanie posiłków oraz za przeprowadzanie bieżących dezynfekcji odpowiedzialni są wyznaczeni przez dyrektora stali pracownicy obsługi.
Zasady postępowania obowiązujące nauczycieli i pracowników obsługi
§ 6
- Nauczyciel pełniący opiekę nad wychowankami w czasie ograniczonego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w szczególności:
- ma zapewnione środki ochrony osobistej w postaci, maseczki i przyłbicy, a zastosowanie tych środków jest całkowicie dobrowolne,
- pracuje w sposób rotacyjny, zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy,
- zapewni przede wszystkim opiekę wychowankom, ale może także organizować zabawy i zajęcia dydaktyczne.
- nadzoruje wychowanków przy zastosowaniu zasad opisanych §2.
- przyporządkowany jest do jednej stałej grupy dzieci,
- Parownicy obsługi i opiekunowie dzieci, między sobą powinni zachować dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m
- Personel pomocniczy i kuchenny, nie może kontaktować się z dziećmi i z opiekunami grup, za wyjątkiem osób pełniących dyżur i odbierających dziecko od rodzica.
- Personel pomocniczy, wyposażony jest w środki ochrony osobistej i zobowiązany jest do ich stosowania.
- Osoby wyznaczone do przyjmowania i wydawania dzieci rodzicom zobowiązani są dodatkowo do zakładania fartuchów ochronnych posiadających długi rękaw oraz stosowania maseczek, przyłbic i rękawiczek.
- Pracownicy obsługi będą w miarę możliwości pracowali rotacyjnie, zgodnie z opracowanym harmonogramem.